Historia Klubu MKS Myszków

MKS Myszków, to polski klub piłkarski który powstał 17 stycznia 1947. Wcześniej znany pod nazwami: Jedność Myszków, Kombajn Myszków, Stal Myszków, Papiernik Myszków, Krisbut Myszków, MŻKS Myszków i MKS Myszków. Przybliżmy jednak szczególnie tym młodszym fanom Myszkowskiego Klubu Sportowego historię naszego klubu. Jesienią 1946 roku osiemnastu młodych ludzi, zapaleńców sportu spotkało się i postanowiło założyć klub sportowy. Rozpoczęto prace, opracowano statut, skompletowano dokumenty potrzebne do rejestracji klubu. 17 stycznia 1947 roku przesłane dokumenty wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Zawierciu i został zarejestrowany Związkowy Papierniczy Klub Sportowy ŚWIERK przy fabryce papieru w Myszkowie. Barwy klubu to biały kostium z zielonymi wypustkami i symbolem świerka z napisem PKS (Papierniczy klub sportowy) na koszulce. Pierwszą sekcją klubu była sekcja piłki nożnej. Zespół występował w klasie C podokręgu Będzin. Mecze rozgrywano na boisku w lesie koziegłowskim, pozostałym po niemieckich koszarach wojskowych. Po zabraniu boiska przez nadleśnictwo, Świerk swoje mecze rozgrywa na boisku Jedności znajdującym się na zapleczu huty i zakładów wełnianych. Już w 1947 roku zaczęto budować własny obiekt, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Założycielami klubu byli m.in. Szteinhagen Aleksander, Lipowski Czesław, Flak Aleksander, Merta Jan, Garas Tadeusz, Madej Henryk, Męcik Kazimierz.

W 1949 roku Świerk będący pod patronatem zakładów papierniczych zmienia nazwę na Unia, jako zakład należy do resortu chemicznego, a związek chemików zrzesza kluby kluby federacji „UNIA”. W latach 50. klub zaczyna coraz bardziej intensywnie się rozwijać, powstają nowe sekcje między innymi sekcja motorowa, lekkoatletyczna, strzelecka. W tym oto również okresie zaczyna powstawać obiekt na którym gramy do dnia dzisiejszego. 4 grudnia 1957 roku, to następna ważna data w historii klubu. Wtedy to następuje przemianowanie Koła Sportowego „UNIA” na Klub Sportowy „UNIA”. Po latach rozwoju przychodzi jednak kryzys, brak wsparcia finansowego doprowadza do likwidacji sekcji motorowej, lekkoatletycznej czy to strzeleckiej. Ku uciesze sympatyków futbolu, sekcja piłkarska została zachowana. W Myszkowie w tym czasie działają: Unia, Jedność i KS Światowit. Nadchodzi lipiec 1962 roku kiedy następuje połączenie myszkowskich klubów w jeden, który nazywano Międzyzakładowy Klub Sportowy Myszków. Nie jest to najlepszy okres w historii klubu. Brak wspólnych celów, odejście wielu działaczy, zmieniający się prezesi Piętka, Konieczniak, Wyrwał, Suwalski, kłopoty finansowe, doprowadzają do kryzysu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym czasie MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy) prowadzi sekcje piłki nożnej klasy 'A’ , szachów klasy 'A’, tenisa stołowego oraz siatkówki.

Pogłębiający się kryzys, brak perspektyw rozwojowych powoduje, że 27 grudnia 1972 roku MZKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy) zostaje rozwiązany. W Myszkowie powstaje sportowa pustka. Jednak nie na długo. Już 6 stycznia 1973 roku na spotkaniu w MZP zawodników, sympatyków i kibiców, powołano przy zakładach papierniczych klub sportowy o nazwie KS Papiernik. Prezesem nowo powstałego klubu wybrano dyrektora zakładu W. Suchalskiego. Godłem klubu zostaje tarcza w kolorze biało-niebieskim z napisem KS Papiernik. Przełom w działalności klubu przypada na lata 89/90.Prezesem klubu zostaje Krzysztof Burzański, dyrektor MZP. Był on kolejno w klubie piłkarskim: trenerem, działaczem, potrafił wokół klubu skupić ludzi, zawodników, stwarzając odpowiednią atmosferę wokół piłki. Wyniki drużyny piłkarskiej są coraz lepsze, następują kolejne awanse. W sezonie 89/90 piłkarze grający w lidze wojewódzkiej uzyskują awans. Grając w lidze wojewódzkiej, po dramatycznej walce z Olimpią Budex Huta Stara, zajmują pierwsze miejsce, wyprzedzając na finiszu swoich rywali o 1 punkt i awansując do ligi międzywojewódzkiej. Tam grają tylko jeden sezon, aby wiosną 1993 roku, razem z Vartą Start Namysłów, zameldować się w III lidze śląskiej. Awans ten to nie tylko zasługa piłkarzy, trenera, działaczy. Do tego sportowego sukcesu w ogromnym stopniu przyczynił się sponsor zespołu, który objął patronat nad drużyną piłkarską. Krzysztof Czyż, bo o nim mowa, właściciel znanej fabryki obuwia „Krisbut”, wyciąga pomocną dłoń. Pasjonat sportu, bez reszty oddany piłce nożnej, potrafi być hojnym, a zarazem wymagającym, stawiając coraz wyżej sportową poprzeczkę.

Złote lata myszkowskiej piłki. Pierwszy mecz w III lidze, pod wodzą trenera Zbigniewa Mygi, stawiającego pierwsze kroki właśnie w Unii, rozegrano 7 sierpnia 1993 roku, z głównym faworytem do awansu Concordią Knurów. To pamiętne spotkanie zakończyło się zwycięstwem myszkowian 2:0, a strzelcami historycznych bramek byli Churas i Mizgała. Od trzeciej kolejki Papiernik zajmuje pozycję lidera, której nie oddaje już do końca rozgrywek, aby rundę jesienną rozpocząć jako beniaminek II ligi. Drugoligowy debiut przed własną publicznością: przeciwnikiem jest Lechia Dzierżoniów, ponad 3 tysiące widzów oklaskuje pierwszą bramkę zdobytą przez Grzegorza Szulca i pierwszy zdobyty punkt w remisowym 1:1 spotkaniu. Po kilku nieudanych spotkaniach w II lidze następuje zmiana trenera. Papiernik angażuje znanego szkoleniowca, trenera I klasy, Pawła Kowalskiego. Bardzo dobry fachowiec, znający trenerkę, polską piłkę nożną i związaną z nią ludzi, mający swój styl i charakter, potrafił przenieść te cechy na drużynę, co uwidoczniło się na boisku. Pierwszy sezon i siódme miejsce. następny rok jeszcze lepsze, bo czwarte miejsce. Po zakończeniu sezonu 94/95, na walnym zebraniu klubu 30 czerwca 1995 roku, podjęto uchwałę o zmianie nazwy klubu od tego czasu w Myszkowie działa klub, którego pełna nazwa brzmi KS Krisbut/Papiernik Myszków. Rok 1997, rok jubileuszowy, jest rokiem ogromnej sportowej szansy. Po rundzie jesiennej klub z Myszkowa plasuje się na czwartym miejscu i tylko 3 punkty dzielą go od I ligi. Jednak Myszków nie wchodzi do I ligi. Rok 1998, po fuzji z Zielonymi Żarki powstaje Myszkowsko-Żarecki Klub Sportowy Rok 1999, po fuzji z Wartą Myszków powstaje KS Myszków

XXI wiek czyli kryzys Myszkowskiej piłki. W sezonie 2001/2002 następuje spadek do III ligi. Przed rozpoczęciem rundy wiosennej KS Myszków zmienia nazwę na Myszkowski Klub Sportowy (MKS Myszków) i zalicza drugi z rzędu spadek o jedna klasę. Od 2003 roku Miejski KS Myszków występuje w rozgrywkach IV- ligowych. W sezonie 2008/2009 jesteśmy krok od spadku do 'piekła’ czyli ligi Okręgowej. Jednak w ostatnim spotkaniu ligowym wygrywamy pokonując Zagłębiak Dąbrowa Górnicza, dzięki czemu pozostajemy w IV lidze.

Sezon 09/10 to punkt zwrotny w historii klubu. Drużyna zyskuje poważnego sponsora strategicznego. Mowa tutaj o firmie Tribag, pana Rafała Kołakowskiego. Dzięki poważnemu zastrzykowi gotówki do Myszkowa trafiają: Piotr Trepka, Przemysław Malczewski, Bartosz Zachara, Piotr Prusko, Andrzej Buchcik, Piotr Ojczyk, Miłosz Bielecki, Rafał Psonka, Damian Sołtysik, Krystian Żelazny, którzy wraz z wychowankami wywalczyli awans do III ligi Opolsko-Śląskiej po 7 latach gry w IV lidze rozgrywkowej.